Trendy w social media 2020, czyli co było modne, ale już nie jest

Posty w stylu kawka, ciasteczko, piąteczek… Nie sugerujemy, że należy zrezygnować z luźniejszych postów, o ile wpisują się w naszą strategię. Jednak nie do każdej branży takie posty będą pasowały. Pomysł i plan postów do podstawa skutecznej komunikacji w social mediach. Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie czego szukają Twoi odbiorcy.

Zadawanie pytań z możliwością odpowiedzi tak lub nie. Facebook stawia na bliskie relacje i inicjowanie rozmowy, a sztuczne podbijanie zasięgu nie działa tak „dobrze” jak kiedyś.

Ankiety z głosowaniem na grafice są już passe. Teraz Facebook promuje format ankiety, który doskonale się sprawdza, a fani chętnie angażują się i oddają swoje głosy. Nowością jest możliwość promowania tego typu postów w menadżerze reklam.

Pytania w stylu „co słychać” nie poprawiają konwersji. Z jednej strony promujemy real foto, relacje bardziej prywatne, ale posty, które nie odpowiadają na potrzeby odbiorców i nie są rozwiązaniem ich problemów, nie działają. Co musisz zrobić? Inicjuj rozmowę i spraw, żeby były to wartościowe, różnorodne komentarze.

Posty clickbaitowe – od ponad roku Facebook zapowiada walkę z postami, które wymuszają kliknięcia, komentarze lub głosowanie poprzez reakcję. Prowadząc wiele profili dla naszych Klientów zauważyliśmy, że zasięgi takich postów spadały…ale nie u wszystkich. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku obserwowaliśmy, że w niektórych branżach takie posty nie są blokowane. Z początkiem stycznia zasięgi spadły nawet tam, gdzie dotychczas był to jeden z najbardziej klikalnych postów.

Oznaczanie znajomych, którzy… tu wpisz dowolny tekst. Podobnie jak w przypadku postów clickbaitowych, Facebook skutecznie obniża ich zasięgi.

Konkursy bez pomysłu i bez regulaminu. Wartościowe konkursy to nie tylko sposób na zwiększenie zasięgu, zdobycie nowych lajków na profilu czy sprzedaż naszego produktu. To także świetna okazja do poznania zdania naszych Klientów, zaproszenia ich do naszej siedziby czy wymiany doświadczeń. W przyszłym tygodniu opublikujemy dla Was krótki poradnik jak stworzyć konkurs, który wzbudzi zaangażowanie i będzie zgodny z regulaminem Facebooka.

Wrzucanie linków i regulaminów w komentarzu pod postem. Jeszcze w ubiegłym roku mówiło się, że wrzucanie linków w poście obniża zasięgi i należy je publikować w komentarzu. Podobnie sytuacja wyglądała z dłuższym tekstem. Z naszych obserwacji wynika, że żadna z tych praktyk nie wpływa na popularność posta. Dodatkowo link umieszczony w komentarzu jest łatwiejszy do przegapienia.