Reklama na Instagramie – jak ją stworzyć?

Liczba użytkowników Instagrama z roku na rok wzrasta. W Polsce jest ich już ponad 7 mln. Stały rozwój sprawia, że coraz trudniej jest dotrzeć do docelowej grupy odbiorców oraz zyskać wysokie zasięgi swoich postów. Oprócz budowania wysokich wskaźników (omówionych w poprzednim artykule) w organiczny sposób, większość profili biznesowych decyduje się na kampanie płatne. Wciąż jednak niewielka liczba osób wie, jak dokładnie rozpocząć działania promocyjne na tym portalu. Pomożemy Wam przebrnąć przez pierwsze kroki.

REKLAMA NA INSTAGRAMIE KROK PO KROKU

Powinniśmy zacząć od tego, że jeżeli chcesz promować swoje posty na Instagramie, musisz posiadać konto biznesowe. Pomimo szybkiego rozwoju platformy, konta prywatne wciąż nie mają takiej możliwości.

Przechodząc do meritum, jak zacząć promować pierwszego posta na Instagramie? Można to zrobić na dwa sposoby: bezpośrednio z aplikacji na smartphonie lub z Managera Reklam na Facebooku. Drugi sposób wymaga jednak połączenia dwóch kont. Daje on jednak zdecydowanie więcej możliwości. W tym artykule przyjrzymy się reklamom w aplikacji Instagram, a przez Managera Reklam przebrniemy innym razem.

KAMPANIA TWORZONA W APLKACJI INSTAGRAM

Kiedy opublikujesz już przyciągające uwagę zdjęcie czy interesujący materiał wideo z oryginalną treścią, pod postem pojawi się opcja „Utwórz reklamę”. Klikając w nią zaczynasz tworzyć reklamę! Masz 3 możliwości osiągnięcia swoich celów. Wystarczy wybrać ten, który najbardziej Cię interesuje.

Pierwszy z nich ukierunkowany jest na zwiększenie liczby osób obserwujących Twój profil. Jeżeli wybierzesz drugą opcję, zachęcasz do odwiedzenia Twojej strony internetowej, sklepu online, bloga itp. „Twoje wiadomości Direct” to rozwiązanie dla kont, które chcą przekierować obserwującego do wiadomości prywatnej.

Przyjrzyjmy się pierwszej opcji!

Kolejne kroki są nieco bardziej skomplikowane, ponieważ musisz wybrać grupę odbiorców, do której chciałbyś trafić. Możesz wybrać sposób automatyczny, ale wtedy Instagram zdecyduje do kogo trafi Twoja reklama. Będą to osoby podobne do tych, które dotychczas Cię obserwowały. Jeżeli na początek nie czujesz się na siłach by zdefiniować swoją grupę, możesz skorzystać z tej możliwości.

Jak utworzyć ręczne targetowanie?

Musisz określić zlokalizowanie odbiorców, wskazać zainteresowania, płeć oraz wiek. Możesz wskazać konkretne miasta, kraje czy regiony, ale także określić dokładny adres z promieniem do 30 km. Dzięki wskazaniu zainteresowań możesz trafić np. do fanów sportu, mody czy komediowych programów telewizyjnych. W górnej części panelu możesz obserwować potencjalny zasięg Twojej reklamy. Próbuj, testuj, baw się.

Ostatni etap tworzenia kampanii na Instagramie to określenie kwoty jaką chcesz wydać oraz czasu wyświetlania reklamy. Przesuwając suwaki budżetu i liczby dni, automatycznie Instagram szacuje Twój zasięg. Sam decydujesz jaki chcesz uzyskać wynik promocji. Jednak limit dzienny 10-20 zł to jest minimum. Staraj się nie schodzić poniżej, ponieważ Twoja reklama będzie nieefektywna. Sprawdzasz podsumowanie i gotowe! Oczywiście, najpierw musisz podpiąć do konta swoją kartę płatniczą/kredytową, z której będą pobierane fundusze.

Pamiętaj jednak, że Twoja reklama powinna wyróżniać się na tle innych treści oraz mieć odpowiednie parametry techniczne. To połowa sukcesu Twojej kampanii. Poniżej przedstawiamy wymagania dotyczące reklam w aktualnościach na Instagramie.

 

Rozmiar obrazu

Square

Minimalna rozdzielczość (600 x 500 pikseli)

Maksymalna rozdzielczość (1936 x 1936 pikseli)

Poziomy

Minimalna rozdzielczość (600 x 315 pikseli)

Maksymalna rozdzielczość (1936 x 1936 pikseli)

Pionowy

Minimalna rozdzielczość (600 x 750 pikseli)

Maksymalna rozdzielczość (1936 x 1936 pikseli)

 

Możesz również skorzystać z opcji „Przytnij obraz” w kreatorze reklam, aby dostosować reklamę do swoich potrzeb.

 

Rozmiar filmu

Rozmiar pliku wideo nie może przekraczać 4 GB.

Reklamy wideo w Aktualnościach mogą trwać do 120 sekund.

 

Długość tekstu

Tekst, którego użyjesz w reklamie na Instagramie, pojawi się pod obrazem i może zawierać maksymalnie 2200 znaków.

 

Współczynnik proporcji

Współczynnik proporcji obrazu w reklamie na Instagram zależy od formatu:

Kwadrat: 1 : 1

Poziomy: 1,91 : 1

Pionowy: 4 : 5

 

Tworząc kampanie reklamowe na Instagramie warto zastanowić się nad grupą docelową i dobrać odpowiedni, nietypowy materiał do publikacji. Najważniejsze by się wyróżnić, zainspirować odbiorców i zainteresować przekazem. Pamiętaj o specyfice tego portalu, a kampanie będziesz mógł przeprowadzić niskim nakładem finansowym.